Kawa cold brew - co to jest i jak zrobić?

Kawa cold brew – co to jest i jak zrobić?

Mogłoby się wydawać, że słowo parzenie zupełnie nie pasuje do określenia na zimno. Okazuje się jednak, że z takiego połączenia można uzyskać napój o wspaniałym, orzeźwiającym smaku. Tak właśnie powstaje cold brew, czyli kawa parzona na zimno.
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (4 votes)

Czym jest kawa cold brew?

Kawa, do której przygotowania nie jest potrzebny wrzątek, ale konieczny będzie czas. Cold brew, czyli parzenie na zimno (inaczej: macerowanie), polega na moczeniu zmielonych ziaren kawy w zimnej wodzie przez kilka/kilkanaście godzin.

Cold brew to nie ice coffee

Mimo tego, iż cold brew spożywamy na zimno, to zdecydowanie nie jest to kawa mrożona. Różnica między tymi dwoma specyfikami pojawia się na etapie przygotowania. Kawa mrożona powstaje na bazie zwykłego espresso, czyli mamy tu konieczność zaparzenia zmielonych ziaren przy użyciu gorącej wody. Do przygotowania cold brew wrzątku nie używa się w ogóle, a kwintesencja smaku leży właśnie w jej powolnym parzeniu na zimno. Różnica zauważalna jest także w czasie przygotowania – o ile ice coffee przygotujemy w kilka minut, tak w przypadku cold brew musimy zacząć jej przygotowanie ze sporym wyprzedzeniem.

Przygorowanie kawy cold vrew
Przygotowanie Cold Brew to czasochłonny proces

Jak smakuje kawa cold brew?

Ta propozycja będzie na pewno delikatniejsza od klasycznie przygotowanej małej czarnej. Jest mniej kwaskowata i całkowicie pozbawiona tej charakterystycznej dla kawy goryczki. Trafi w gust tych, którzy stawiają na mniej intensywne smaki. Niech jednak ten smak was nie zmyli – zawartość kofeiny w cold brew wcale nie jest mniejsza, a jej ilość zwiększa się wraz z długością parzenia.

Jak zrobić cold brew?

Poza tym, że do przygotowania tej kawy potrzebujemy czasu, to nie są nam potrzebne  szczególne umiejętności ani sprzęt. Jedyną rzeczą, która będzie przydatna, jest młynek do kawy. Cold brew robimy w przedstawiony poniżej sposób.

  • Grubo zmieloną kawę wsypujemy do naczynia (np. słoika lub karafki) i zalewamy wodą. Tu ważne są proporcje – na litr wody będziemy potrzebować około 200 gramów zmielonych ziaren. W zależności od preferencji możesz spróbować dodania większej lub mniejszej ilości kawy – nie bój się eksperymentować. Według niektórych przepisów zaleca się zalanie 70 gramów kawy, według innych 300 gramów – sam najlepiej sprawdzisz, który smak i intensywność zaspokaja twoje potrzeby.
  • Przykryj naczynie i odstaw przygotowaną mieszankę na około 12 godzin. Pamiętaj, żeby w tym czasie kilka razy jeszcze ją zamieszać. Im dłużej będziesz parzyć kawę, tym będzie mocniejsza. Pamiętaj jednak, żeby czas ten nie przekroczył 24 godzin
  • Zaparzoną kawę należy przefiltrować – w tym celu przyda się papierowy filtr, ale jeśli go nie posiadasz, to możesz posłużyć się np. gazą opatrunkową z domowej apteczki.  

I już! Tak przygotowany napój to koncentrat cold brew. Wystarczy, że wymieszasz go z wodą w stosunku 1:2 (na 100 ml kawy dodaj 200 ml wody, ale pamiętaj, że tu też możesz dowolnie eksperymentować) i twoja idealna kawa parzona na zimno gotowa! Możesz także dodać mleko lub kostki lodu, jeśli potrzebujesz większego orzeźwienia. Koncentrat możesz przechowywać w lodówce 2-3 dni.  

Parzenie kawy cold brew
Do kawy Cold Brew możemy również dodać nasze ulubione dodatki – na przykład mleko

Jaka kawa do cold brew?

Nie odkryjemy niczego nowego, jeśli powiemy, że im lepszej jakości kawę wybierzesz, tym smaczniejszą cold brew otrzymasz. Są jednak kawy, które szczególnie nadają się do tego typu parzenia. Specjaliści wskazują na Arabiki pochodzące z Etiopii lub Kenii, ze względu na ich owocowy posmak i cytrusowe aromaty. Postaw przede wszystkim na świeżo mielone ziarna – dostępna zmielona kawa może okazać się zbyt drobna i efekt nie będzie zadowalający. Kawa do cold brew powinna być grubo, a przynajmniej średnio mielona. Dzięki zmieleniu tuż przed zalaniem będziesz mieć także pewność, że wydobędziesz ze swoich ziaren wszystko, co w nich najlepsze.

Moda na cold brew trwa już jakiś czas i wciąż przybywa jej fanów. Nic dziwnego – parzenie na zimno pozwala na wydobycie z kawy wspaniałego smaku i nieznanych dotąd aromatów. To idealna opcja dla tych, którym w upalne dni potrzebny jest orzeźwiający, kofeinowy ratunek. 

Sprawdź również: Espresso tonic – orzeźwiająca kawa z tonikiem na lato