Szeroka gama kaw Willy Nilly - Kawa Speciality

Blog kawowy
Willy Nilly Coffee

Kategoria: Parzenie

Kawa Speciality Willy Nilly - Doskonała jakość kawy dla ciebie

Parzenie kawy to sztuka i nauka. W zależności od pożądanego produktu końcowego, istnieje wiele różnych sposobów parzenia kawy. Ostatecznie, najlepszym sposobem parzenia kawy jest sposób, który daje pożądane rezultaty. Najważniejsze, aby znaleźć idealną metodę parzenia dla siebie.

W jakiej temperaturze parzyć kawę?

W jakiej temperaturze parzyć kawę?

Dla większości ludzi na świecie nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia niż filiżanka aromatycznej kawy. Napój ten nie tylko dodaje energii, ale przy okazji nastraja pozytywnie na cały poranek. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak ważna podczas jego przygotowywania jest temperatura parzenia. To właśnie od niej zależy w większości, jaki będzie smak i aromat naszej porannej kawy. Zatem w jakiej temperaturze parzyć kawę, aby delektować się każdym łykiem? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj więcej »
Jak działa kawiarka? Zalety przygotowywania kawy w kawiarce

Jak działa kawiarka? Zalety przygotowywania kawy w kawiarce

Jednym z popularniejszych sposobów przygotowywania kawy, jest jej parzenie przy użyciu kawiarki. Ten popularny gadżet, umożliwia przygotowanie smacznej i aromatycznej kawy, bez konieczności inwestowania w profesjonalny ekspres. Kawiarka nazywana inaczej Makinetka, moka, kupres czy kafetierka, to niezwykle praktyczne urządzenie, pochodzące ze słonecznej Italii, które w kilka sekund pomoże Ci przygotować kawę jak z najlepszej kawiarni. Jak działa kawiarka oraz jak z jej pomocą przygotować pyszną kawę w domu?

Czytaj więcej »
aeropress

Jak parzyć kawę w Aeropressie?

Kawa ze strzykawki? Brzmi trochę jak metafora, kiedy czujesz, że potrzebujesz zastrzyku energii. W przypadku kawy z aeropressu znaczenie jest już jednak trochę bardziej dosłowne. Jeśli nie spotkałeś/aś się jeszcze z tą alternatywną metodą, najwyższy czas nadrobić zaległości.

Czytaj więcej »
Kawa cold brew - co to jest i jak zrobić?

Kawa cold brew – co to jest i jak zrobić?

Mogłoby się wydawać, że słowo parzenie zupełnie nie pasuje do określenia na zimno. Okazuje się jednak, że z takiego połączenia można uzyskać napój o wspaniałym, orzeźwiającym smaku. Tak właśnie powstaje cold brew, czyli kawa parzona na zimno.

Czytaj więcej »
Chemex do kawy - jak parzyć?

Chemex do kawy – jak parzyć?

Ludzie zachwycili się Chemexem z wielu powodów. Żaroodporne szkło, z którego wykonane jest naczynie, pozwala na parzenie kawy bez ryzyka pochłonięcia przez nią jakichkolwiek niechcianych zapachów.

Czytaj więcej »