Kawa z drippera to niesamowity sposób parzenia kawy

Dripper do kawy – co to jest? Jak zaparzyć w nim kawę?

Pamiętacie, jak niedawno wspominaliśmy o fantastycznym sposobie na uzyskanie doskonałego smaku kawy za pomocą Chemexa? Dzisiaj przybywamy z kolejnym urządzeniem, które pozwoli nam na przygotowanie małej czarnej metodą przelewową. Panie i Panowie, poznajcie dripper do kawy!
Co znajdziesz w tym wpisie?
4.7/5 - (6 votes)

Jak działa dipper do parzenia kawy?

Dripper to prawdziwe cacko dla tych, którzy z parzenia kawy stworzyli swój rytuał. Jest niewielkim urządzeniem, przypominającym stożkową filiżankę, które pozwala na przygotowanie aromatycznej, pysznej i pozbawionej fusów kawy w zaciszu własnego domu. Jedyne, co w tym celu będzie potrzebne, to właśnie dripper, papierowy filtr w odpowiednim rozmiarze, gorąca woda i kawa. Najlepiej sprawdzą się świeżo zmielone ziarna. Przyda się także waga kuchenna, dzięki której idealnie odmierzymy proporcje wody i kawy. Miłośnicy parzenia przelewowego zaopatrują się także w specjalny czajnik, przypominający konewkę, który pozwala na lepsze kontrolowanie strumienia wody.

Dripper czy drip do kawy? Jaki wybrać?

Dripper i drip to określenia stosowane wymiennie, ale oznaczają to samo. Na rynku mamy duży wybór urządzeń pozwalających na przelewowe parzenie kawy. Znajdziesz je zarówno w wersji szklanej czy plastikowej, jak i ceramicznej. Dla początkujących polecane są drippery plastikowe. Najpopularniejszym i najbardziej klasycznym jest Hario V60. Mimo tego, że urządzenie wygląda niepozornie, to bariści ostrzegają, że zaparzenie w nim kawy wcale nie jest proste i na pewno wymaga cierpliwości. Warto jednak spróbować, by poczuć wyjątkowy smak. Gotowy? To zaczynamy!

Dripprer do kawy - możesz zaparzyć w niej kawę WillyNilly

Jak zrobić kawę z drippera?

  1. Mielimy ziarna kawy. Dosyć grubo (powinny przypominać ziarenka piasku). Zaleca się użycie 6 gramów kawy na 100 mililitrów wody.
  2. Umieszczamy filtr w drippie i przelewamy gorącą wodą, by pozbyć się papierowego posmaku. Ten zabieg pozwala także na rozgrzanie urządzenia.
  3. Umieszczamy dripper z filtrem na przygotowanym naczyniu (to może być np. kubek lub filiżanka).
  4. Wsypujemy zmielone ziarna kawy.
  5. Niewielką ilością wody w temperaturze 90-95 stopni zalewamy kawę i czekamy około 30 sekund (w tym czasie dochodzi do preinfuzji, czyli rozgrzania i namoczenia ziaren, co pozwala na wydobycie pełni ich smaku).
  6. Pozostałą wodę wlewamy stopniowo, na 2-3 razy, okrężnymi ruchami, pamiętając, by lać wodę po kawie, a nie po filtrze.
  7. Pozwalamy, by cały napar spłynął, po czym wyrzucamy filtr z kawą.

Gotowe! Jeśli kawa wyszła zbyt gorzka lub za mocna, albo czas jej przelewania przekroczył 4 minuty, następnym razem spróbuj zmielić ziarna nieco grubiej. I odwrotnie – jeśli będzie brakowało jej mocy i wyrazistości, użyj ziaren drobniej zmielonych.

Drip – kawa dla smakoszy

Parzenie kawy w dripperze pozwala na wydobycie całości jej smaku oraz wielu charakterystycznych, specyficznych nut. Przygotowany napar będzie miał bardzo konkretny smak i aromat. W zależności od wykorzystanych ziaren można wyczuć np. czekoladę, orzechy czy tropikalne owoce. Nie bez powodu w dripperze często parzy się kawy z półki speciality. To idealna metoda, by wydobyć z kawy słodycz i wszystko to, co w niej najlepsze. A dla fanów designu mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość – drip jest piękną ozdobą w każdej kuchni!