Chemex do kawy - jak parzyć?

Chemex do kawy – jak parzyć?

Ludzie zachwycili się Chemexem z wielu powodów. Żaroodporne szkło, z którego wykonane jest naczynie, pozwala na parzenie kawy bez ryzyka pochłonięcia przez nią jakichkolwiek niechcianych zapachów.
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (3 votes)

Dlaczego Chemex do kawy stał się tak wyjątkowy?

Zaparzenie w nim kawy jest stosunkowo proste i pozwala otrzymać doskonały, aromatyczny napój. Czyszczenie, w przeciwieństwie do niektórych ekspresów, jest bezproblemowe. Brak zakamarków, z których trzeba pozbyć się resztek zmielonych ziaren, gwarantuje błyskawiczne mycie, do którego wystarczy właściwie bieżąca woda. Drewniany uchwyt pozwala na stosowanie naczynia także do serwowania napoju – bez ryzyka poparzenia gorącym szkłem.

Arcydzieło w twoim domu

Poza aspektami praktycznymi, miłośnicy kawy wyjątkowo docenili także design. Proste, eleganckie naczynie przypadło do gustu tak bardzo, że trafiło nawet do nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Chemex pojawiał się na ekranach telewizyjnych i kinowych, używał go m.in. James Bond i bohaterowie kultowego serialu Przyjaciele. Teraz za każdym razem, kiedy zaparzysz kawę w Chemexie, możesz myśleć o tym, że używasz popularnego arcydzieła.

Kawa z Chemexa – jak ją parzyć?

W przypadku tego urządzenia wykorzystuje się metodę przelewową, czyli zmielone ziarna kawy przelewa się gorącą wodą. W tym celu używa się papierowych filtrów – swoim kształtem przystosowane są do naczynia. Do odpowiednio ułożonego w naszym Chemexie filtra wsypujemy średnio lub grubo zmieloną kawę. To bardzo istotne, ze względu na czas ekstrakcji (wynosi on od 3,5 do 5 minut). Poniżej przygotowaliśmy krótką instrukcję, krok po kroku, jak przygotować idealny napar z Chemexa.

1.   Przygotuj naczynie i umieść w nim filtr (należy złożyć go tak, by po jednej stronie miał trzy warstwy). Przepłucz go gorącą wodą – najlepiej dużą ilością, żeby mieć pewność, że twoja kawa nie nabierze papierowego posmaku. Wodę wylej, a filtr ponownie umieść w Chemexie.

2.    Teraz możesz już wsypać do filtra zmielone ziarna – około 6-7 gramów na 100 mililitrów wody. Wspominaliśmy już, że jeśli chcesz zostać mistrzem parzenia kawy, to przyda ci się waga kuchenna?

3.  Do stojącego na wadze Chemexa nalewaj wody – powinna mieć od 90 do 95 stopni Celsjusza (taką temperaturę osiągnie po około 2 minutach od zagotowania, chodź wszystko zależy od ilości zagotowanej wody czy naczynia, w którym została przegotowana). Nalewanie zacznij od środka i kontynuuj je okrężnymi ruchami. Zauważysz pojawiającą się piankę – im świeższa kawa, tym pianki będzie więcej.

4.  Po około 60 sekundach zacznij ponownie dolewać wodę. Powtarzaj czynność, aż cała ciecz będzie przelana.

5.   Kiedy woda przedostanie się przez filtr, możesz wyjąć go z naczynia, a napar przelać do filiżanki. Nie martw się, że twój napój nie przypomina małej czarnej – kawa z Chemexa swoim kolorem zbliżona jest raczej do herbaty.

Filtry do Chemexa

Musisz pamiętać, że filtry do Chemexa są specjalnie zaprojektowane i to je powinieneś wybrać, by osiągnąć zadowalający efekt. Są one grubsze niż standardowe filtry, stosowane w innych ekspresach przelewowych. Przy wyborze pamiętaj także, by zwrócić uwagę na to, na ile filiżanek filtr ma wystarczyć – te na osiem będą większe, niż te na trzy filiżanki. Dobierz filtry do swoich potrzeb.

Jaka kawa do Chemexa?

Najlepsza. Filtry pochłaniają wszystkie drobinki kawy, więc aby otrzymać aromatyczny i smaczny napar, musimy postawić na kawę doskonałej jakości. Aby mieć pewność, że produkt będzie się nadawał do parzenia w taki sposób, warto sięgnąć po kawy z półki speciality. W przypadku przyrządzania kaw metodą przelewową idealnie sprawdzą się ziarna palone na jasno. Warto też zainwestować we własny młynek. Pamiętaj, że gotowa zmielona kawa najprawdopodobniej będzie rozdrobniona zbyt mocno, a wtedy drobinki nie przepuszczą wody, zapchają filtr i kawa się nie zaparzy. Szukaj też ziaren kawy, które były palone maksymalnie pół roku temu. Te, które są dłużej przechowywane, nie zapewnią odpowiedniego smaku i aromatu.

Chemex – kawa dla fanów łagodnych smaków

Chemex pozwala wydobyć z ziaren wszystko to, co w nich najlepsze. Otrzymany napar będzie miał bardzo czysty, niepowtarzalny smak. Miłośnicy kawy w tym przypadku nie polecają dodawania mleka – zabije ono wszystkie nuty smakowe i aromatyczne, na których tak nam zależało, kiedy wybieraliśmy opisywaną metodę przygotowania kawy.

Parzenie w Chemexie jest opcją idealną dla tych, którzy zachwycają się różnorodnymi nutami smakowymi i doceniają wyjątkowość, którą niosą za sobą poszczególne ziarna. Ci, którzy się na to zdecydowali, na pewno nie żałują. No i jeszcze ten design! Można być nie tylko kawoszem, ale przy okazji także małym koneserem sztuki.

Sprawdź również nasze propozycje na inne, alternatywne sposoby parzenia kawy: