aeropress

Jak parzyć kawę w Aeropressie?

Kawa ze strzykawki? Brzmi trochę jak metafora, kiedy czujesz, że potrzebujesz zastrzyku energii. W przypadku kawy z aeropressu znaczenie jest już jednak trochę bardziej dosłowne. Jeśli nie spotkałeś/aś się jeszcze z tą alternatywną metodą, najwyższy czas nadrobić zaległości.
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (3 votes)

Krótka historia aeropressu

Historia, ale wcale nie odległa, bo aeropress został stworzony w 2005 roku. Alan Adler, amerykański producent zabawek, potrzebował sposobu na przygotowanie dobrej kawy wszędzie, gdzie tylko będzie miał na to ochotę. Jak sam przyznał, nie spodziewał się, że jego mały wynalazek tak bardzo pokochają ludzie na całym świecie. A pokochali do tego stopnia, że organizują międzynarodowe zawody parzenia kawy w aeropressie. To zdecydowanie jedna z naszych ulubionych konkurencji!

Dla kogo aeropress?

Dla każdego, kto lubi bawić się kawą. Odkrywać nowe smaki, próbować, uczyć się na własnych błędach i udoskonalać swoje przepisy. Parzenie kawy w aeropressie daje ogromną możliwość rozwoju kreatywności. To także doskonała opcja dla tych, którzy filiżankę małej czarnej lubią wypić w różnych warunkach. Podczas trudnej wyprawy, nad jeziorem, w górach, w namiocie czy pod gołym niebem. Niewielki rozmiar pozwala na zabranie urządzenia wszędzie, gdzie się wybieramy.

Z czego składa się aeropress do kawy?

Z cylindra (tuby), tłoku i sitka. Do zaparzenia kawy potrzebne są także filtry, mieszadełko oraz lejek. Najważniejszym elementem jest oczywiście tłok. Urządzenie jest nieduże, lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Całość działa na takiej zasadzie, jak strzykawka.

Aeropress – jak używać?

Na początek filtry należy umieścić w sitku i przelać gorącą wodą, by pozbawić ich charakterystycznego papierowego posmaku. Przy okazji dobrze przylgną do sitka. Jeśli przepłuczemy także aeropress, nasz napar dłużej utrzyma wysoką temperaturę. Samo przygotowanie kawy jest szybkie i proste:

  1. Do cylindra wkładamy tłoczek i wsypujemy zmieloną kawę (18-20 gramów).
  2. Zalewamy kawę gorącą wodą (najlepiej w temperaturze 88-92oC). Na początek wlewamy około 50 ml wody, po 30 sekundach dolewamy jeszcze 200 ml i odczekujemy minutę.
  3. Mocujemy sitko z przygotowanym wcześniej filtrem.
  4. Urządzenie odwracamy sitkiem do dołu, ustawiamy na naczyniu (może to być np. kubek) i delikatnie przeciskamy.

Ten sposób przygotowania kawy określamy mianem metody odwróconej.

Aeropress – jak parzyć metodą tradycyjną?

W tym przypadku najpierw sitko z filtrem należy umieścić na cylindrze, przelać wodą i postawić zestaw na kubku/serwerze. Następnie wsypać kawę i zalać ją wodą (prawie do pełna, jednym płynnym ruchem). Całość wymieszać i założyć tłok. Odczekać około minuty i przecisnąć. Kawa gotowa! Jej smak na pewno będzie lżejszy od tej, którą przygotujemy metodą odwróconą.

Jaką kawę do Aeropressu wybrać?

Ze względu na dosyć długi kontakt kawy z wodą zaleca się stosowanie ziaren jasno palonych. To właśnie z nich uda nam się uzyskać najlepszy smak i aromat. Nie ma natomiast jednej konkretnej kawy, która byłaby przeznaczona do Aeropressu. To urządzenie pozwala nam na dużą dowolność, także w wyborze ziaren. Najlepiej kierować się własną preferencją. Pamiętajmy, że to jaki uzyskamy smak, zależy nie tylko od samej kawy, ale także od długości czasu jej parzenia czy temperatury wody. Może okazać się, że za każdym razem, kiedy przyrządzisz małą czarną w aeropressie, odkryjesz nowe smaki.

Dlaczego warto parzyć kawę w aeropressie?

Żeby móc mieć swój ulubiony napój zawsze przy sobie. Żeby pozwolić swojej kreatywności na wyjście z zamkniętego pudełka i rozwinięcie skrzydeł. Odważyć się spróbować czegoś nowego, własnego, oryginalnego. Aeropress może być świetnym doświadczeniem dla tych, którzy obawiają się, że ich kawa nie będzie perfekcyjna. Bo przecież nie musi być! Ważne, by uzyskać taki smak, jaki najbardziej nam odpowiada. Albo po prostu spróbować czegoś nieznanego. Wtedy nawet jeśli nie perfekcyjnie, to i tak będzie idealnie. 

Sprawdź również nasze inne propozycje alternatywnych metod parzenia: