Jak działa kawiarka? Zalety przygotowywania kawy w kawiarce

Jak działa kawiarka? Zalety przygotowywania kawy w kawiarce

Jednym z popularniejszych sposobów przygotowywania kawy, jest jej parzenie przy użyciu kawiarki. Ten popularny gadżet, umożliwia przygotowanie smacznej i aromatycznej kawy, bez konieczności inwestowania w profesjonalny ekspres. Kawiarka nazywana inaczej Makinetka, moka, kupres czy kafetierka, to niezwykle praktyczne urządzenie, pochodzące ze słonecznej Italii, które w kilka sekund pomoże Ci przygotować kawę jak z najlepszej kawiarni. Jak działa kawiarka oraz jak z jej pomocą przygotować pyszną kawę w domu?
Co znajdziesz w tym wpisie?
4.7/5 - (27 votes)

Kawiarka – co to jest? 

Kawiarka do parzenia kawy to urządzenie wykonane najczęściej z aluminium lub stali nierdzewnej, które umożliwia przygotowanie np. aromatycznego Espresso jak z najlepszej kawiarni. Historia tego sprzętu sięga już 1933 roku. Kompaktowa budowa i łatwość w czyszczeniu to jedne z jej wielu zalet, które sprawiają, że z chęcią wykorzystywana jest także dziś. 

Budowa kawiarki

Kawiarka składa się z trzech części. Jej podstawą, znajdującą się na samym dole jest zbiornik na wodę. Jest to zazwyczaj metalowy pojemnik wykonany z aluminium lub stali nierdzewnej, który należy napełnić zimną wodą przed rozpoczęciem parzenia kawy. Ilość wody w zbiorniku nie powinna przekraczać zaworu bezpieczeństwa, wbudowanego w jego boczną ścianę. 

Kolejny element to sitko na kawę. Umieszczone jest ono pomiędzy dolnym, a górnym zbiornikiem. Do jego zadań należy utrzymanie równomiernie rozprowadzonej i delikatnie ugniecionej zmielonej kawy w taki sposób, aby możliwy był optymalny przepływ wody. 

Na samej górze kawiarki znajduje się zbiornik na gotową kawę. To do niego napar przesącza się po przejściu przez sitko z kawą i jest tak naprawdę gotowy do podania. Górna część kawiarki jest zazwyczaj wyposażona w pokrywę i uchwyt, co ułatwia bezpieczne i wygodne nalewanie gorącej kawy do filiżanek.

Jak działa kawiarka? 

Już wiesz jak zbudowana jest kawiarka, zatem teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się więcej na temat jej działania.

Pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia wytwarzanego przez kuchenkę gazową lub płytę indukcyjną, woda umieszczona w dolnym zbiorniku kawiarki, zaczyna przemieszczać się w górę. Przechodzi przez warstwę zmielonej kawy, a następnie napełnia górną część zbiornika, tworząc aromatyczny i gorący napój. 

Sposób działania kawiarki przypomina parzenie kawy Espresso metodą ciśnieniową. Podobnie jak w ekspresie, działa tu wysoka temperatura i ciśnienie. Również czas parzenia jest zbliżony. Kawiarka jest jednak dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, choć przygotowanie w niej kawy, wymaga dużo większego zaangażowania użytkownika. Konieczne jest np. odpowiednie zmielenie ziaren oraz czuwanie nad całym procesem, aby kawa nam po prostu nie wykipiała. 

Sprawdź również: Jak parzyć kawę w Aeropressie?

Jak korzystać z kawiarki? – Kawa z kawiarki, krok po kroku

Wiedząc już jak działa kawiarka, czas na sprawdzenie wiedzy w praktyce i przygotowanie aromatycznego Espresso! Jak to zrobić? Poniżej przychodzimy z pomocą: 

  1. Wlej wodę do dolnej części kawiarki.
  2. Wsyp odpowiednią ilość zmielonych ziaren kawy do sitka, które znajduje się nad pojemnikiem na wodę.
  3. Skręć górną część kawiarki i upewni się, że każda jej część jest szczelnie zamknięta. 
  4. Umieść kawiarkę na przykład na kuchence gazowej i delikatnie podgrzewaj.
  5. Obserwuj proces. Napar będzie stopniowo podnosić się do górnej części kawiarki, w której za pomocą filtra zostanie oddzielony od fusów. 
  6. Twoja kawa gotowa! Przelej ją do filiżanek i delektuj się smakiem. 

Zalety przygotowywania kawy w kawiarce

Do jednych z wielu zalet przygotowywania kawy w kawiarce zaliczyć można z pewnością aromat i smak. Kawa przyrządzona w kawiarce długo wypełnia swoim zapachem kuchenną przestrzeń. Ponadto prostota. Kawiarka to proste urządzenie, które nie wymaga zaawansowanych umiejętności ani kosztownych dodatków jak filtry czy innego rodzaju akcesoria. Może być używana nie tylko w domu, ale także np. na kempingu. Kolejna zaleta to szybkość. Przygotowanie kawy w kawiarce jest stosunkowo szybkie. Po kilku minutach możesz cieszyć się świeżą kawą. A co najważniejsze samodzielnie możesz kontrolować moc kawy, dostosowując jej intensywność do swoich preferencji smakowych.

Kawiarka – synonim prostoty i szybkości 

Kawiarka to doskonałe urządzenie dla tych, którzy cenią sobie proste i szybkie rozwiązania.  Wystarczy zaledwie kilka kroków, aby cieszyć się intensywnym aromatem i wyjątkowym smakiem kawy, przygotowanej samodzielnie w zaciszu swojego domu.

Ostatecznie, kawiarka nie tylko dostarcza wspaniałego napoju, ale także wprowadza nas w świat kawowej tradycji i kultury, tworząc niepowtarzalne doświadczenie dla zmysłów. Jeśli zależy Ci na odkrywaniu nowych smaków i aromatów, a jednocześnie cenisz prostotę i ekonomię, kawiarka stanowi doskonałe narzędzie do przyrządzania kawy, które powinno znaleźć swoje miejsce w Twojej kuchni.

Sprawdź również: Kawa cold brew – co to jest i jak zrobić?