french press

French Press: Jak zaparzyć kawę w zaparzaczu?

Nieskomplikowane i niedrogie urządzenie, które zajmuje niewiele miejsca w kuchni i pozwala na przygotowanie idealnej małej czarnej? To możliwe! Panie i Panowie, z przyjemnością przedstawiamy naszego dzisiejszego bohatera. Przed Wami - French Press!
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (12 votes)

Czym jest French Press?

Możemy chyba powiedzieć, że gwiazdą kina, bo na pewno widzieliście go w niejednym filmie. Zdobył uznanie i miłość kawoszy na całym świecie. Ludzie zakochali się przede wszystkim w prostocie przygotowywania w nim kawy i możliwościach, które im zagwarantował. Musimy przyznać, że przy okazji świetnie prezentuje się stojąc na kuchennej półce. W całości składa się jedynie ze szklanego cylindra, tłoka z sitkiem i pokrywki. Tak niewiele, a ile przynosi radości!

Kawa French Press – jaki zaparzacz wybrać? 

Nikogo zapewne nie zdziwi, jeśli powiemy, że wybór tego typu zaparzaczy jest ogromny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które zdecydują, czy z naszego zakupu będziemy zadowoleni. Zdecydowanie warto postawić na jakość. Dobry French Press możemy kupić już za około 100-150 zł, więc w porównaniu np. do ekspresu, wychodzi całkiem korzystnie. Droższe opcje oczywiście również istnieją, ale my chcielibyśmy ostrzec przed tymi dużo tańszymi. French Press za kilkanaście złotych oczywiście będzie działał, ale najprawdopodobniej nie zapewni nam tego, co powinien. Gorszej jakości materiały wykorzystane do produkcji mogą negatywnie wpłynąć na smak i aromat naszej kawy. My średnio przepadamy za zapachem rozgrzanego plastiku, a w małej czarnej zdecydowanie nie możemy go znieść. Drugim dużym minusem tańszych opcji może być dodatkowo nieszczelność sitka, które przepuści fusy do naszego naparu. 

Parzenie kawy w zaparzaczu French Press – jak to działa? 

Szybko! Cała filozofia tego cuda polega na tym, żeby sitko oddzieliło nam zmielone ziarna od naparu, który powstanie po zalaniu ich wodą. To idealny sposób dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją baristyczną przygodę. Nadszedł czas na coś więcej niż zaparzenie sypanej kawy. French Press pozwoli uniknąć wciągnięcia z ostatnim łykiem niechcianych fusów z dna filiżanki.

Jak zaparzyć kawę w zaparzaczu French Press?

Do przygotowania doskonałego naparu potrzebujemy jedynie zaparzacza, kawy i wody. Lubimy dbać o proporcje i czas zaparzania, więc polecamy dodatkowo zaopatrzyć się w wagę kuchenną oraz stoper. Idealnie będzie jeszcze przygotować młynek i skorzystać z ziaren, które zmielimy tuż przed ich użyciem. Wszystko mamy? To zróbmy tę kawę! 

  1. Grubo zmielone ziarna wsypujemy do szklanego cylindra. Przyjmuje się, że na 100 ml wody dodajemy 6 gramów kawy. 
  2. Do cylindra wlewamy część przygotowanej wody (w temperaturze około 90 stopni Celsjusza). 
  3. Mieszamy i czekamy 30 sekund, po których dolewamy resztę wody, po czym ponownie krótko mieszamy. 
  4. Zakładamy pokrywkę (ale w taki sposób, by sitko nie dotykało jeszcze kawy). Odczekujemy trzy minuty.
  5. Wolnym i jednostajnym ruchem przyciskamy tłok do samego dna. 

Gotowe! Napar możemy teraz przelać do filiżanki, ciesząc się widokiem fusów pozostających w całości pod sitkiem na dnie zaparzacza.

Dla kogo takie parzenie kawy? 

Na pewno dla miłośników konkretnych, cięższych naparów. W przeciwieństwie np. do dripa, zmielone ziarna nie są przelewane gorącą wodą, ale w niej “leżakują”. To pozwala na wydobycie zupełnie innego smaku. Na początku XX wieku we French Pressie zakochali się Francuzi, później Brytyjczycy, a za nimi reszta świata. To urządzenie jest na tyle proste i uniwersalne, że uwielbiają je nawet ci, którzy nie lubią kawy… Jak to możliwe? Nie wiemy co prawda jak można nie lubić kawy, ale okazuje się, że French Press świetnie nadaje się również do… parzenia herbaty. Powiedzcie sami – czy to nie jest ideał?

Sprawdź również nasze inne propozycje na alternatywne parzenie kawy: