Kawa bezkofeinowa – czym jest i jakie są jej właściwości

Kawa bezkofeinowa – czym jest i jakie są jej właściwości

Kawa bezkofeinowa to alternatywa dla wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się smakiem kawy, ale nie mogą sobie pozwolić na jej tradycyjną wersję. Jak powstaje, czym różni się od zwykłej kawy oraz jakie są jej właściwości? Na te i inne pytania odpowiedź w naszym artykule. Kubki w dłoń i przyjemnej lektury!
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (8 votes)

Czym jest kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa, to zamiennik tradycyjnej kawy (posiadający jej walory smakowe i zapachowe), jednak bez zawartości kofeiny. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kawy bezkofeinowej o różnej mocy i intensywności. W odróżnieniu od jej kofeinowego odpowiednika, jest ona łagodniejsza w smaku i ma jaśniejszy odcień. 

Warto zauważyć, że mimo tego, iż kawa bezkofeinowa jest produktem o zredukowanej zawartości kofeiny, to nie jest całkowicie pozbawiona tej substancji. Zgodnie z normami, dopuszczalna ilość kofeiny wynosi 0,1 g na 100 g kawy. Co ciekawe w składzie większości kaw tego rodzaju, jej zawartość jest jednak jeszcze mniejsza. 

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Usuwanie kofeiny z ziaren kawy jest dość skomplikowane. Istnieją jednak metody, które to umożliwiają. Każda z nich ma zarówno swoje zalety jak i wady, a oto najpopularniejsze: 

Ekstrakcja za pomocą mieszaniny rozpuszczalników

W tej metodzie niepalone ziarna kawy są moczone w specjalnej mieszaninie rozpuszczalników (chlorek metylenu, octan etylu i woda). Ich odpowiednie stężenie wywołuje wypłukiwanie kofeiny. Po zakończeniu procesu usuwania kofeiny, mieszanina rozpuszczalników jest odparowywana z ziaren, tak aby zapobiec pozostaniu w nich jakichkolwiek niepożądanych substancji. 

Metoda szwajcarska (Swiss Water Process)

Swiss Water Process wykorzystuje natomiast proces osmozy w środowisku wodnym i filtry węglowe. Jest to metoda organiczna, w której nie używa się żadnych substancji chemicznych. Ziarna kawy są moczone w wodzie, a następnie przechodzą przez filtry węglowe, które usuwają kofeinę. Jest to bezpieczna i ekologiczna metoda, która cieszy się coraz większą popularnością.

Ekstrakcja za pomocą dwutlenku węgla

Sposób ten wykorzystuje przepuszczanie gazowego dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym przez ziarna kawy. Dzięki temu możliwe jest usunięcie kofeiny, bez utraty właściwości zapachowych oraz smakowych. Jest to najbardziej zaawansowana technologicznie, a przy tym najdroższa z opisanych metod. 

Właściwości kawy bezkofeinowej 

Kawa bezkofeinowa, podobnie jak zwykła kawa, ma wiele właściwości, które mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Jest ona bogatym źródłem antyoksydantów, głównie polifenoli i kwasu hydroksycynamonowego, które są substancjami zwalczającymi wolne rodniki oraz zapobiegającymi niewielkim stanom zapalnym. Kawa bezkofeinowa może być również doskonałą alternatywą dla osób z problemami ze snem lub nadciśnieniem, które nie mogą pozwolić sobie na filiżankę tradycyjnej czarnej kawy. 

Sprawdź również: Picie kawy na czczo – jaki wpływ na nasze zdrowie ma kawa na pusty żołądek?

Jaką kawę bezkofeinową wybrać? 

Wybór kawy bezkofeinowej zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji smakowych. Na rynku dostępne są różne marki i rodzaje. Warto zatem eksperymentować i próbować różnych odmian, aby znaleźć tę, która najbardziej odpowiada naszym gustom. Dobrym rozwiązaniem, mogącym znacząco ułatwić wybór, jest także zwrócenie uwagi na zastosowaną metodę dekofeinizacji oraz jakość ziaren. 

Jak parzyć kawę bezkofeinową?

Parzenie kawy bezkofeinowej nie różni się praktycznie niczym od parzenia tradycyjnej kawy. Do jej przygotowania możesz używać tych samych metod i sprzętu, jak w przypadku kaw z zawartością kofeiny. 

Kawa bezkofeinowa – dlaczego warto ją pić? 

Kawa bezkofeinowa to doskonała alternatywa dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, ale unikają kofeiny. Niezależnie od tego, czy pijemy ją ze względów zdrowotnych, czy po prostu dla przyjemności z pewnością zasługuje ona na uwagę. Jej właściwości oraz delikatny smak sprawiają, że staje się ona coraz częstszym wyborem wśród kawowych smakoszy! Może i Ty się spróbujesz? 

Sprawdź również: Robusta i arabica – jaki gatunek kawy wybrać? Różnice i właściwości