Kawa czy herbata - co wybrać?

Kawa czy herbata – co wybrać?

Codziennie miliony osób na całym świecie sięga po rozgrzewający kubek kawy lub herbaty. Oba te napoje mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, którzy argumentują przewagę jednego nad drugim. Ale jak to jest naprawdę z tą kawą i herbatą i czy wybór nie zależy przede wszystkim od preferencji smakowych? Sprawdźmy zatem gdzie “leży prawda” i jakie są właściwości każdego z tych naparów.
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (6 votes)

Kawa czy herbata – podstawowe różnice

Zanim zaczniemy się zastanawiać, czy do sobotniego, leniwego śniadania wypić kawę czy herbatę, warto zrozumieć czym charakteryzuje się każdy ze wspomnianych napojów. 

Kawa wytwarzana jest z palonych i zmielonych ziaren kawowca, co nadaje jej intensywny smak i aromat. Można przyrządzać ją na wiele sposobów, np. za pomocą kawiarki czy też chemexa. Kawa ze względu na zawartą w niej sporą ilość kofeiny spożywana jest najczęściej w celu pobudzenia i poprawy koncentracji. 

Herbata z kolei to napar przygotowywany z suszonych liści, pąków i łodyg roślin. Dostępne są jej różne rodzaje i mieszanki, w tym np. zielona, czarna, czerwona, biała oraz ziołowa. Każda z nich ma swój charakterystyczny smak i właściwości zdrowotne. Proces przygotowania herbaty obejmuje zazwyczaj zalewanie suszonych liści wrzącą wodą i pozostawienie ich do zaparzenia przez określony czas. Herbata ceniona jest nie tylko ze względu na swój delikatny smak, ale przede wszystkim różnorodne właściwości m.in. antyoksydacyjne.

Przeczytaj również: Kawa bezkofeinowa – czym jest i jakie są jej właściwości

Co ma więcej kofeiny – kawa czy herbata?

Kofeina, jest substancją pobudzającą. Co ciekawe występuje ona zarówno w kawie, jak i herbacie, jednak kawa zawiera jej zazwyczaj zdecydowanie więcej. Wpływ na to ma przede wszystkim jej gatunek i rodzaj. W ziarenku arabiki jest jej niewiele – około 1%, w Robuście natomiast nawet do czterech razy więcej. 

Co jest zdrowsze – kawa czy herbata?

Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ zarówno herbata jak i kawa spożywane w odpowiednich ilościach mają szereg prozdrowotnych właściwości. 

Kawa jest bogata w antyoksydanty i może korzystnie wpływać na pracę serca, a także obniżać ryzyko niektórych chorób, jak np. Alzheimer. Z kolei herbata, szczególnie zielona, jest znana ze swoich właściwości antybakteryjnych. Zawiera również wiele substancji odżywczych wspomagających pracę układu krążenia oraz regulujących poziom cukru we krwi.

Kawa czy herbata? – wybór należy do Ciebie 

Ostatecznie to, czy sięgamy po kawę czy herbatę zazwyczaj zależy od indywidualnych preferencji smakowych. Pamiętajcie, że każdy z tych naparów może być częścią zdrowej
i zrównoważonej diety. Dlatego warto eksperymentować i odkrywać różnorodność, która tkwi zarówno w świecie kawy jak i herbaty.