Kawa espresso, Kawa Caffe crema - czym się różnią?

Espresso, caffè crema a kawa przelewowa – czym się różnią?

Czarna kawa to szeroko rozumiane pojęcie w świecie jej miłośników. W zależności od smaku, wielkości i sposobu przygotowania, różnie się ją określa. Espresso, kawa przelewowa, a może caffè crema? Spieszymy z garścią informacji na temat każdej z nich.
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (2 votes)

Kawa espresso

Przygotowanie kawy espresso polega na przepuszczeniu wody przez zmielone i mocno ubite ziarna kawy. Woda ta nie może być zbyt gorąca, powinna mieć około 90-92 stopni Celsjusza. Do jej przygotowania używa się ekspresów ciśnieniowych, które pozwalają na wykorzystanie wysokiego (około 9-barowego) ciśnienia. Dzięki temu woda bardzo szybko przechodzi przez zmielone ziarna i uzyskujemy intensywny, aromatyczny napar. Espresso podaje się w malutkich filiżankach wraz z dodatkową szklanką wody. Wodę spożywa się przed kawą, by przygotować kubki smakowe na szeroką gamę doznań. Taka metoda pozwala na skondensowanie smaków i aromatów wydobytych z ziaren w zaledwie trzydziestu mililitrach naparu. Espresso jest wykorzystywane jako baza do kaw podawanych w kawiarniach.

Espresso a kawa przelewowa

Przygotowanie kawy przelewowej, tak samo jak w przypadku espresso, polega na przepuszczeniu wody przez grubo zmielone ziarna. Tu jednak na wodę nie działa ciśnienie, a grawitacja. Do przygotowania małej czarnej potrzeba więcej czasu, a uzyskany napar znacznie różni się od tego pochodzącego z ekspresów ciśnieniowych. Po około trzech do pięciu minut uzyskujemy filiżankę mniej skoncentrowanej, delikatniejszej w smaku kawy. Dzieje się tak właśnie dlatego, że woda dłużej przelewa się przez mniej ściśnięte ziarna (w przypadku espresso było to jedynie 30 sekund). Taką kawę można przygotować zarówno w ekspresie przelewowym, jak i w dripperze, czyli urządzeniu przypominającym filiżankę, w którym ziarna umieszczone w papierowym filtrze samodzielnie przelewa się gorącą (ale nie wrzącą) wodą.

Caffè crema

Przygotowanie caffé crema wygląda podobnie do przygotowania espresso, ale wymaga użycia większej ilości wody. Zamiast 25/30 ml używa się tu nawet 225. Dodatkowo duże znaczenie ma także przygotowanie ziaren – aby powstała idealna kawa crema, powinny być one nieco grubiej zmielone i mniej ściśnięte. Po przepuszczeniu przez nie wody uzyskamy napar o wyrazistym, a jednocześnie łagodnym smaku i aromacie. Na jego powierzchni pojawi się duża ilość kremowej pianki. Jeśli dobrze przygotujemy ziarna i dobierzemy prawidłową temperaturę wody, ta uzyskana na naparze crema będzie równomiernie rozłożona i uzyska piękny jasnobrązowy kolor.

Parzenie espresso, Kawa Caffe crema - czym się różnią?

Espresso, kawa crema czy kawa przelewowa?

Którą kawę wybrać? To oczywiście zależy od naszych indywidualnych preferencji. Na pewno espresso zapewni najintensywniejsze doznania smakowe, ale pamiętajmy, że stwierdzenie, że ma w sobie najwięcej kofeiny, jest mitem. Moc smaku wcale nie idzie w parze z właściwościami pobudzającymi. Wiele osób uważa, że skoro ta malutka filiżanka to taka skoncentrowana dawka, to na pewno jest szotem energetycznym. W rzeczywistości to właśnie dłuższe parzenie ziaren zapewni nam większą zawartość kofeiny. Jeśli właśnie o nią nam chodzi, zdecydowanie warto sięgnąć po kawę przelewową. Może zawierać nawet 200 mg kofeiny (dla porównania espresso ma jej około 30 mg). Jeśli zależy nam na łagodniejszych aromatach, dobrym rozwiązaniem będzie café crema.  

Różnica leży także w ziarnach

Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, na jaką kawę się zdecydujemy, jej smak, aromat i moc będą zależały w dużej mierze od tego, jakich ziaren użyjemy do jej przygotowania. Inne doznania zapewni nam Arabica (lekko kwaskowe, delikatne smaki), a inne Robusta (intensywniejsze, z wyczuwalną goryczką). Niezależnie od gatunku, zawsze dobrze jest sięgać po ziarna najlepszej jakości i kawy speciality. Wtedy będziemy mieć pewność, że w naszej małej czarnej będzie zawsze to, co w kawie najlepsze.  

Wiecej na temat różnic pomiędzy ziarnami Arabici i robusty przeczytasz w naszym artykule.