właściwości kawy

Właściwości kawy – czyli jakie są zalety picia kawy?

Pyszna, aromatyczna, pobudzająca? Zdecydowanie tak. Ale to nie jedyne cechy, które sprawiają, że kawa jest wyjątkowym napojem. Posiada jeszcze kilka właściwości, które przekonają Cię, że każdego dnia warto sięgnąć po filiżankę małej czarnej. Albo dwie.
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (2 votes)

Właściwości kawy – fakty i mity

Kawa w ostatnich latach wywołała wiele kontrowersji. Jedni mówili, że łatwo się od niej uzależnić, że wypłukuje magnez i odwadnia. Z drugiej strony dobiegały głosy o jej zdrowotnych właściwościach, takich jak zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. W tym bałaganie informacji na pewno łatwo się pogubić. Na szczęście przeprowadzono już szereg badań, dzięki którym wiemy więcej na temat tego, jak picie kawy działa na nasz organizm.

Przede wszystkim – umiar

Zanim wymienimy dobroczynne właściwości, musimy podkreślić, że tak, jak z każdą inną rzeczą, tak i z kawą – trzeba zachować zdrowy rozsądek. Bezpieczna dawka kofeiny dla osoby dorosłej to około 400 mg na dobę (dla kobiet w ciąży: 200 mg). W zależności od rodzaju kawy, w 200 ml naparu znajduje się około 80-140 mg kofeiny. Jeśli zaczynasz właśnie liczyć, że w takim razie spokojnie możesz wypijać cztery kawy dziennie, to niestety musimy przypomnieć, że kofeina znajduje się także w innych produktach. Jedna filiżanka czarnej herbaty dostarczy Ci dodatkowych 50 mg, zielonej 30 mg, a po zjedzeniu połowy tabliczki gorzkiej czekolady do swoich obliczeń musisz dodać kolejne 30 mg. Najważniejsze jest to, by nie przekroczyć górnej granicy, czyli 500 mg kofeiny w ciągu doby.

Właściwości zdrowotne kawy

Kiedy już wiemy, na ile małych czarnych możemy sobie pozwolić, przechodzimy do konkretów. Poniżej kilka właściwości, które do nas przemawiają.

1. Zwiększa koncentrację.

Szczególnie przydatne, kiedy po nieprzespanej nocy siadamy przy biurku. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności zawarte w kawie: kofeina, teobromina i teofilina pozytywnie wpływają na nasze procesy myślowe i układ nerwowy.

2. Poprawia nastrój.

Zawsze myśleliśmy, że to dlatego, że kawie towarzyszą zwykle ciekawe rozmowy i przerwa od pracy, ale okazuje się, że to zawarte w niej związki chemiczne mają właściwości antydepresyjne. Wspomagają także uwalnianie dopaminy, która odgrywa ogromną rolę w naszych organizmach (m.in. w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego czy ośrodkowego układu nerwowego).

3. Zwiększa wytrzymałość fizyczną.

Badania wykazały, że spożycie kawy przed treningiem (zarówno intensywnym jak i wytrzymałościowym) dodaje nam siły. Dodatkowo może zwiększyć spalanie tłuszczu! Teraz już wiemy, żeby przed następnym bieganiem koniecznie skusić się na jedną filiżankę.

4. Zawiera antyoksydanty.

Kawa korzystnie wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn i wspomaga jego mechanizmy obronne.

5. Jest źródłem magnezu, potasu oraz cennych witamin.

Nadal występują odmienne zdania co do wpływu jej picia na poziom magnezu w organizmie, ponieważ kofeina sprawia, że jest on słabiej przyswajany. Na szczęście nie musimy się tym przejmować, jeśli zdrowo się odżywiamy i nasza dieta jest bogata w odpowiednią ilość składników odżywczych.

6. Poprawia wygląd cery i niweluje cellulit. 

Kawa działa wspaniale nie tylko po jej spożyciu, ale również kiedy działa na nas od zewnątrz. Nie bez powodu peelingi kawowe skradły serca kobiet na całym świecie. Wyciągi z ziaren są częstym dodatkiem do kosmetyków, ponieważ mają pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry.

Jakie są zalety picia kawy?

Moglibyśmy jeszcze długo wymieniać, bo każde kolejne badania przynoszą nowe wnioski. Kawa może korzystnie wpływać na leczenie chorób sercowo-naczyniowych, zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału, rozwoju cukrzycy typu 2 czy choroby Parkinsona. Nic dziwnego, że w 2016 roku znalazła się na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. My mamy jeszcze własną teorię: kawa najlepiej działa na serce. Jesteśmy w niej przecież bezgranicznie zakochani!