kawa na czczo

Picie kawy na czczo – jaki wpływ na nasze zdrowie ma kawa na pusty żołądek?

Otwierasz oczy, wyłączasz budzik i leniwie się przeciągasz. Do rozpoczęcia dnia pozostaje już tylko szybka poranna toaleta i oczywiście kawa. Włączasz ekspres i już sam zapach pobudza cię do życia. Łyk małej czarnej i od razu czujesz, że możesz wszystko. A śniadanie? Zjesz w pracy, bo teraz przecież czas już goni. Tylko czy taki poranek na pewno nie szkodzi Twojemu zdrowiu? 
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (12 votes)

Czy kawa na czczo jest zdrowa?

O szkodliwości picia kawy na pusty żołądek słyszałeś/aś już pewnie wiele razy – w radiu, telewizji śniadaniowej czy podczas internetowego webinaru. Chwilę później w oczy rzucał ci się naukowy artykuł o tym, że picie kawy na pusty żołądek jest całkowicie bezpieczne. Komu tu ufać? W świecie przepełnionym informacjami nie jest łatwo nadążyć za tym, które z nich są prawdziwe. 

Czy kawa na pusty żołądek szkodzi? 

Zdrowemu człowiekowi – raczej nie. Problem może zacząć się wtedy, kiedy coś nam dolega i wypicie kawy przed śniadaniem może te dolegliwości zwiększać. Badania naukowe potwierdzają, że spożywanie kawy może przyczyniać się do pojawienia się żołądkowo-przełykowej choroby refluksowej, ale związek między piciem kawy na czczo, a wystąpieniem u pacjenta zmian w przełyku, nie jest jednoznacznie potwierdzony. Osobom cierpiącym na chorobę refluksową sugeruje się całkowitą rezygnację ze spożywania kawy.  

Skutki picia kawy na pusty żołądek 

Duże znaczenie dla picia kawy o poranku ma jej związek z wydzielaniem w organizmie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Naturalnie zaczyna się on wydzielać po przebudzeniu, więc wypicie kawy, kiedy zaczyna być go coraz więcej, wydaje się być bezcelowe. Lepszym rozwiązaniem jest wypicie kawy wtedy, kiedy poziom kortyzolu zaczyna spadać, czyli około dwóch godzin później. 

Kawa na czczo kontra śniadanie

W tym przypadku mamy jeszcze jeden ważny czynnik – istotę spożywania śniadania. Specjaliści zalecają, by spożyć je do godziny po przebudzeniu. Pominięcie tego posiłku może przyczynić się do podwyższenia poziomu cholesterolu. Jedzenie niedługo po przebudzeniu pozytywnie działa na utrzymanie poziomu insuliny, co może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jeśli pominiemy śniadanie, to ten brak nadrobimy w ciągu dnia – najczęściej wieczorem, często sięgając po niezdrowe przekąski. To szybka droga do nadwagi i otyłości.

Kawa na czczo a składniki odżywcze 

Wiele mówi się także o tym, że kawa negatywnie wpływa na wchłanianie składników odżywczych, ale to mit. Związany jest być może z tym, że po spożyciu kawy przyspieszają procesy trawienne i mogłoby się wydawać, że organizm ma zbyt mało czasu, żeby z pożywienia “wyciągnąć” to, co dla niego dobre. Nie jest także prawdą, że kawa wypłukuje magnez, chociaż jego przyswajanie może być zmniejszone. Naukowcy mówią, że jest wprost przeciwnie – to właśnie kawa bywa istotnym źródłem magnezu. Nie ma także powodów, by zakładać, że kawa powoduje odwodnienie organizmu. Samo jej picie dostarcza organizmowi wodę, a błędne założenie może wynikać z faktu, że kawa ma działanie moczopędne. 

Więcej na temat właściwości kawy napisaliśmy w naszym wpisie: Właściwości kawy – czyli jakie są zalety picia kawy?

Kawa na odchudzanie

A co z tymi, którzy wierzą w zbawienną moc kawy podczas odchudzania? Mają trochę racji. Pod warunkiem, że sięgają po czystą czarną kawę, do której nie dodadzą mleka, śmietanki lub cukru. Kofeina zawarta w naszej ulubionej małej czarnej może przyczynić się do pobudzenia organizmu, przyspieszenia metabolizmu i… zachęcenia do aktywności fizycznej. No bo kto z nas nie ma ochoty skakać z radości, kiedy dostanie filiżankę tego płynnego szczęścia? 

Sprawdź również: Kawa zielona – czym jest i jakie są jej właściwości

Kiedy najlepiej pić kawę?

Podsumowując – kawę najlepiej jest pić wtedy, kiedy poziom kortyzolu zaczyna spadać, pamiętając jednocześnie, że możliwie szybko po przebudzeniu powinno się zjeść śniadanie. Wniosek nasuwa się sam – lepiej dla naszego zdrowia, żebyśmy najpierw jedli, a dopiero później rozkoszowali się kolejnymi łykami naszej ulubionej kawy.