Słownik kawowy: sprawdź co powinien wiedzieć każdy smakosz kawy!

Słownik kawowy: sprawdź co powinien wiedzieć każdy smakosz kawy!

Masz czasami wrażenie, że bariści używają specyficznych słów i często nie wiesz, co one oznaczają? Doskonale rozumiemy, że w tym kawowym świecie łatwo się zagubić. Właśnie dlatego przybywamy z pomocą i wyjaśniamy kilka określeń, które często dają do myślenia, a zdecydowanie warto je znać. Słownik podzieliliśmy na 3 sekcje: ziarno, sposoby parzenie kawy oraz ekspres ciśnieniowy i espresso. Zatem zapraszamy do lektury naszej wiedzy w pigułce na temat kawy!
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (2 votes)

Ziarno

Arabica najpopularniejszy i najczęściej spotykany gatunek kawy. Jej różne odmiany stanowią około 70% globalnego rynku. Uprawa coffea arabica jest mocno wymagająca i potrzebuje sprzyjających warunków. Ziarna arabiki (nieco podłużne, przedzielone nieregularną bruzdą) zawierają około 1,5% kofeiny. Otrzymujemy z nich bardzo aromatyczny napój, w którym wyczuwalne mogą być nuty kwiatowe, owocowe czy czekoladowe. Lekko kwaskowy smak od lat podbija serca miłośników kawy.

Roaster – specjalista zajmujący się paleniem kawy. Jest osobą posiadającą szeroką wiedzę na temat ziaren kawy i sposobów ich wypalania. Aby zostać roasterem należy zatrudnić się w palarni i tam zdobyć wszelkie umiejętności, ponieważ ze względu na to, iż nie jest to typowy zawód (jak np. mechanik), nie ma szkoły, w której można nabyć doświadczenie i kwalifikacje. W pracy roastera liczy się dokładność oraz sumienność, ale konieczne jest także wykorzystanie zmysłów – zarówno smaku czy węchu, jak i wzroku.

Robusta – gatunek kawy, charakteryzujący się mocnym, ciężkim smakiem. Napój przygotowany z ziaren coffea canephora jest delikatnie gorzki i kwaskowy. Ze względu na dużą zawartość kofeiny (nawet 2,5% w każdym ziarenku) uprawa robusty jest mniej wymagająca niż w przypadku arabiki. Największe plantacje tego gatunku znajdują się w Brazylii, Indonezji oraz Etiopii.

Sprawdź co powinieneś wiedzieć o kawie!

Sposoby parzenia kawy

Chemexurządzenie służące do przelewowego zaparzania kawy. Jego działanie polega na przelaniu średnio lub grubo zmielonych ziaren kawy wodą w temperaturze 90-95 stopni. Do tego procesu używa się papierowych filtrów, kształtem dopasowanych do szklanego naczynia, przypominającego karafkę. Charakterystyczny design Chemexa zachwycił kawoszy na całym świecie – znalazł się nawet w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Cold brew – inaczej macerowanie, czyli parzenie kawy na zimno. Metoda ta polega na zalaniu zmielonych ziaren kawy zimną wodą i odstawieniu na kilka do kilkunastu godzin. W ten sposób uzyskamy koncentrat, który można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Jego smak będzie delikatny i pozbawiony goryczki, wyczuwalnej w przypadku tradycyjnego parzenia. Zawartość kofeiny zwiększa się wraz z długością namaczania. Cold brew nie należy mylić z kawą mrożoną, ponieważ ta druga powstaje przy użyciu wrzątku.

Dripper – urządzenie do parzenia kawy, swoim wyglądem przypominające filiżankę w kształcie stożka. Jego nazwa wzięła się od angielskiego drip, czyli kapać. To profesjonalny sprzęt, który pozwoli na przygotowanie kawy bez konieczności inwestowania w drogie ekspresy. Do zrobienia  napoju przy jego użyciu potrzebne będą jedynie: świeżo zmielone ziarna, gorąca woda, papierowy filtr oraz filiżanka. W ciągu kilku minut powstaje idealny napój o bogatym smaku.

Frenchpress – inaczej prasa francuska – urządzenie pozwalające na szybkie i proste przygotowanie kawy. To szklane naczynie wyposażone w tłoczek zakończony sitkiem, które zatrzymuje fusy i oddziela je od naparu. To doskonały alternatywny sposób na parzenie kawy w warunkach domowych. Frenchpress można kupić za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, a dodatkowo utrzymanie go w czystości jest bardzo łatwe.

Ekspres ciśnieniowy i espresso

Crema – charakterystyczna pianka pojawiająca się na powierzchni świeżo zaparzonego espresso. Powstaje podczas przepuszczania wody pod ciśnieniem przez zmielone ziarna kawy. Uznawana za wyznacznik tego, czy kawa została zaparzona prawidłowo (lub czy ekspres działa sprawnie). Idealna crema na espresso jest równomiernie rozłożona i ma jasnobrązowy kolor. Po wyglądzie i konsystencji pianki można stwierdzić, czy ziarna nie zostały przepalone lub czy np. woda nie jest zbyt zimna.

Espresso – napar uzyskany dzięki parzeniu kawy przy wykorzystaniu wysokiego ciśnienia. Do przygotowania potrzebny jest ekspres, w którym woda (w temperaturze około 90-92 stopni Celsjusza) przepuszczana jest przez mocno ubite zmielone ziarna. W ten sposób powstaje aromatyczny, intensywny napój, z delikatną jasną cremą na jego powierzchni. W kawiarniach espresso może być serwowane ze szklanką wody, ale używane jest także jako baza do przygotowania wszystkich rodzajów kaw (np. latte czy cappuccino).

Więcej na temat rodzajów parzenia kawy dowiesz się z naszego artykułu o różnicy między espresso a kawą Caffè crema.