Jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego jest najlepsza?

Jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego jest najlepsza?

Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (4 votes)

Zdecydowałeś się na zakup ekspresu ciśnieniowego i nie wiesz, jaka kawa będzie do niego najlepsza? A może sprzęt już trochę stoi i czeka na moment, w którym zdecydujesz, którą kawę w nim zaparzysz? Nie musisz się już dłużej zastanawiać – doradzimy, który produkt wybrać, by cieszyć się idealnym smakiem.

Jak działa ekspres ciśnieniowy?

Na wypadek, gdybyś swoją przygodę z ekspresami do kawy dopiero zaczynał, spieszymy z krótkim wyjaśnieniem, czym właściwie jest ekspres ciśnieniowy. To popularne urządzenie, w którym do przyrządzenia naparu wykorzystywane jest wysokie ciśnienie. Przy jego użyciu gorąca woda wtłaczana jest do pojemnika ze zmieloną kawą, a następnie do filiżanki (lub kubka, w zależności od tego, z czego bardziej ci smakuje). Uzyskany w ten sposób napój jest niezwykle aromatyczny i intensywny.

Jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego – ziarnista czy mielona?

Jeśli twój ekspres ma wbudowany młynek, to możesz wsypać do niego całe ziarna kawy. Jeśli nie, musisz umieścić w nim kawę wcześniej zmieloną. To ważne kryterium podczas wyboru – musisz przecież kupić przede wszystkim taką, którą dasz radę umieścić w maszynie. Jeśli wolisz kawę świeżo mieloną, ale twój ekspres nie posiada takiej opcji, możesz zaopatrzyć się w osobny młynek i w nim zmielić wybrane ziarna. Będziesz mieć pewność, że kawa nie straciła swoich właściwości oraz walorów smakowych i uda ci się wydobyć z niej to, co najlepsze.

Dobra kawa do ekspresu – najpopularniejsze rodzaje

Najczęściej wybieranym rodzajem kawy jest Arabika, obok niej stoi Robusta. Zazwyczaj wybór toczy się między tymi dwiema pozycjami. Arabika zapewnia delikatniejszy smak i lekko słodkie nuty. Jeśli wolisz bardziej wyraziste aromaty i wyczuwalną goryczkę, sięgnij po Robustę. W tym przypadku zyskasz również większą dawkę kofeiny. Arabica jest jednak kawą lepszej jakości, bo jej uprawa jest bardziej wymagająca. Konieczność ciągłej dbałości o ziarna i ich ochrony przed negatywnymi czynnikami przekłada się na jej koszt. Robusta jest łatwiejsza w uprawie, dlatego jej cena będzie niższa. Pamiętaj jednak, że za ceną stoi jakość i zdecydowanie warto zapłacić kilka złotych więcej, żeby móc cieszyć się smakiem idealnej kawy. Podczas poszukiwań możesz spotkać się także z trzecim rodzajem – Libericą. Ta jest najmniej popularna, bo nie wyróżnia się specjalnie smakiem ani aromatem. Stosuje się ją zwykle przy produkcji kawy rozpuszczalnej lub dodaje jako wypełniacz do mieszanek innych kaw.

Najlepsza kawa do ekspresu ciśnieniowego

Kiedy wiesz już, na jaki smak się zdecydujesz i który rodzaj kawy wybrać, kolejnym krokiem będzie postawienie na jakość. W tym celu możesz poszukać informacji o wielkości ziaren, metodzie zbierania i obróbki, a nawet wysokości uprawy (im wyżej rośnie, tym lepsza jakość). Niektóre opakowania są oznaczone przez producenta. Możesz spotkać się z zapisem mówiącym o wielkości ziaren: AA, AB, ABB, C itd. Najlepszej jakości ziarna kryją się w opakowaniu oznaczonym AAA. Im więcej „A”, tym lepiej. Czasami oznaczone są także rodzaje sita, przez które kawa przeszła – określają je numery od 8 do 20. Im wyższa liczba, tym większe sito, a co za tym idzie – lepsza kawa. Jeśli nie znajdziesz odpowiednich oznaczeń, wystarczy, że wybierzesz kawę nazwaną „speciality coffee” – będziesz miał pewność, że sięgasz po znakomity produkt. Tutaj dowiesz się, dlaczego właśnie te są wyjątkowe – https://willynillycoffee.com/rodzaje-kawy/kawa-speciality/

Postaw na ziarna ciemno palone

W przypadku ekspresów automatycznych warto wybrać kawy palone na ciemno. Zawierają one więcej tłuszczów, dzięki którym smak będzie bardziej wyrazisty. W przypadku użycia ziaren palonych jasno istnieje ryzyko, że ekspres nie będzie w stanie wydobyć z nich tego, co najlepsze. Ze względu na krótki czas ekstrakcji i temperaturę wody taki napój okaże się najprawdopodobniej wodnisty, a w smaku przeważać będzie niekoniecznie pożądana kwaskowość. Nie twierdzimy oczywiście, że jasne ziarna są gorsze! One nadadzą się znakomicie w przypadku ekspresów przelewowych. W przypadku ciśnieniowych sięgaj po średnio lub ciemno palone. To ważne także w przypadku, kiedy pijesz białą kawę – napar powinien być intensywniejszy, by nie zniknął po dodaniu mleka.

Idealna kawa do ekspresu

Krótko mówiąc – kawa do ekspresu ciśnieniowego powinna być przede wszystkim dobrej jakości. Aby uzyskać pełnię smaku wybierz kawę ziarnistą, którą zmielisz przed zaparzeniem.  Świeże, ciemno palone ziarna, odpowiednio zebrane i przechowywane, będą gwarancją idealnego smaku kawy, którą przyrządzisz w domu.

Nie obawiaj się też próbowania nowych smaków. Może okaże się, że nowy rodzaj kawy, którego do tej pory nie próbowałeś, przypadnie ci do gustu? Przy dzisiejszych możliwościach wyboru możesz ciekawie bawić się smakiem i odkrywać nowe, nieznane dotąd aromaty. A my zapewniamy, że warto je poznać.