ile kofeiny ma kawa

Ile kofeiny ma kawa? Sprawdź jaka jest zawartość kofeiny w kawie!

Kolejna kawa? Na pewno dzisiaj nie zaśniesz! Trzęsą ci się ręce? To na pewno od kofeiny! Ile razy słyszałeś takie zdania? Najwyższy czas sprawdzić, ile kofeiny znajdziemy w ulubionej filiżance małej czarnej i czy faktycznie działa na nas tak pobudzająco, jak nam się wydaje.
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (3 votes)

Czym jest kofeina? 

Związkiem chemicznym pozyskiwanym z surowców naturalnych oraz poprzez syntezę chemiczną. W tym pierwszym przypadku do uzyskania kofeiny można wykorzystać ponad 60 gatunków roślin, m.in. liści herbaty, owoców guarany, ziaren kakaowca czy liści ostrokrzewu paragwajskiego. Kofeina w stałej postaci jest białym, gorzkim proszkiem, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. 

Kofeina w kawie, a w herbacie…?

W zależności od tego, gdzie występuje opisywany dzisiaj alkaloid purynowy, przyjmuje różne nazwy. Ten w herbacie określa się mianem teiny, w guaranie – guaraniny, a ten w yerba mate nazywany jest mateiną. Niezależnie od tego, gdzie występuje i jak go nazwiemy, pozostaje tym samym związkiem chemicznym.

Właściwości kofeiny 

Dla większości z nas oczywiste jest to, że kofeina pobudza – kawę pijemy m.in. po to, żeby zyskać trochę energii. Spożycie kofeiny prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, pobudzenia układu nerwowego i przyspieszenia pracy naszego serca. Dzięki temu poprawia się zarówno nasza sprawność fizyczna, jak i umysłowa. Dodatkowo wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Spożywana w umiarkowanych ilościach może mieć bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Jej właściwości wykorzystywane są m.in. przy produkcji leków oraz w przemyśle kosmetycznym. 

Ile kawa ma kofeiny? 

To zależy przede wszystkim od jej gatunku i rodzaju. W ziarenku arabiki jest jej niewiele – około 1%, natomiast w robuście znajdziemy jej dwa (a czasami nawet cztery!) razy więcej. Różnica zależy także od stopnia wypalenia kawy. W ziarnach jasno palonych zawartość kofeiny będzie wyższa niż w tych palonych na ciemno. 

Zawartość kofeiny w kawie a sposób przygotowania 

Duże znaczenie ma oczywiście także to, w jaki sposób kawę parzymy i jak ją pijemy. Krótko parzone espresso z ekspresu ciśnieniowego będzie zawierało mniej kofeiny niż dłużej parzona kawa przygotowana metodą przelewową. 30 ml espresso dostarczy nam około 65 mg kofeiny, z kolei 250 ml kawy powstałej po zalaniu ziaren gorącą wodą zawiera jej od około 70 do nawet 140 mg. Pamiętaj, że nawet jeśli kawa wydaje ci się łagodniejsza w smaku, kiedy np. dodasz do niej mleka, to zawartość kofeiny nie zmniejsza się. Cappucino przygotowane na bazie espresso, mimo tego, że podane jest z dużą ilością mleka, dostarczy ci dokładnie tyle samo kofeiny. 

Sprawdź również nasz artykuł – Espresso, caffè crema a kawa przelewowa – czym się różnią?

Kawa rozpuszczalna i bezkofeinowa 

Ci, którzy sięgają po kawę rozpuszczalną zapewne wiedzą, że zawiera ona zdecydowanie mniej kofeiny niż kawa parzona. Proces wytwarzania sprawia, że traci ona część swoich właściwości. Filiżanka przygotowana z dwóch łyżeczek kawy rozpuszczalnej zawiera około 50-80 mg kofeiny. To mniej więcej tyle, ile w filiżance czarnej herbaty. Jeśli decydujemy się na kawę bezkofeinową, warto pamiętać, że określenie „bezkofeinowa” może być nieco złudne. O ile faktycznie taki napój nie ma w sobie tak dużej dawki jak kawy opisywane wyżej, to jednak kofeina nadal w niej występuje. W kubku znajduje się od 1 do 7 mg. 

Określenie dokładnej ilości kofeiny zawartej w kawie jest właściwie niewykonalne, ze względu na ilość zmiennych, które mogą występować podczas jej przygotowania. Warto jednak znać ogólne wartości i pilnować, żeby z kofeiną nie przesadzić. Około 100 do 300 mg kofeiny to dawka, która pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Jeśli więc sięgasz dzisiaj po piątą kawę z ekspresu przelewowego, może warto zamienić ją na szklankę ciepłej wody z cytryną? Chociaż jako najwięksi miłośnicy kawy doskonale wiemy, że to wcale nie jest łatwe!