W jakiej temperaturze parzyć kawę?

W jakiej temperaturze parzyć kawę?

Dla większości ludzi na świecie nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia niż filiżanka aromatycznej kawy. Napój ten nie tylko dodaje energii, ale przy okazji nastraja pozytywnie na cały poranek. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak ważna podczas jego przygotowywania jest temperatura parzenia. To właśnie od niej zależy w większości, jaki będzie smak i aromat naszej porannej kawy. Zatem w jakiej temperaturze parzyć kawę, aby delektować się każdym łykiem? Przeczytaj i sprawdź!
Co znajdziesz w tym wpisie?
5/5 - (5 votes)

Parzenie kawy a temperatura wody

Temperatura wody ma ogromny wpływ na ekstrakcję aromatów z kawy. Woda o temperaturze zbliżonej do 100°C niszczy związki aromatyczne w ziarnach, ograniczając pełnię ich smaku, podkreślając tym samym gorycz oraz cierpkość naparu. Dlatego ogólnie przyjmuje się, że optymalna temperatura do parzenia kawy mieści się między 88°C a 94°C. 

Warto jednak pamiętać, że istnieją wyjątki od tej reguły i różne rodzaje kaw mogą mieć nieco inne wymagania temperaturowe. Na przykład cold brew przygotowywane jest z użyciem zimnej wody. Temperatura wody zależy także od gatunku kawy.

Gatunek kawy a temperatura parzenia 

Różnice w obróbce ziaren mogą wpływać na sposób ich parzenia. Wyższa temperatura wody, bardziej podkreśla gorycz ziaren. Dlatego dla kaw ciemno palonych, gdzie gorycz jest już mocno wyczuwalna, warto stosować nieco niższe temperatury. Z kolei dla ziaren średnio palonych, możemy bardziej poeksperymentować z temperaturą parzenia, tak aby uzyskać smak idealnie dopasowany do naszych preferencji. 

Sprawdź również: Rodzaje palenia kawy – co warto wiedzieć o wypalaniu ziaren kawy?

Jak kontrolować temperaturę podczas procesu parzenia kawy?

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad temperaturą wody podczas parzenia kawy, to istnieją różne narzędzia, które mogą Ci w tym pomóc. Od prostych termometrów po zaawansowane czajniki z wbudowanymi termometrami. Jeśli jednak nie masz pod ręką takich urządzeń i nie planujesz ich zakupu w najbliżej przyszłości, to odczekanie kilku minut po zagotowaniu wody też będzie dobrym rozwiązaniem. 

Jak długo parzyć kawę sypaną?

Poza temperaturą wody na smak kawy ogromny wpływ ma także czas jej parzenia. Za optymalny czas parzenia kawy sypanej uznaje się około 4 minuty. Jednakże, jeśli używasz kawy drobno zmielonej, możesz skrócić ten czas do 2 minut. Po zaparzeniu kawy warto delikatnie wymieszać ją łyżeczką – dzięki czemu fusy opadną na dno.

Sprawdź również: Dripper do kawy – co to jest? Jak zaparzyć w nim kawę?

Parzenie kawy – eksperymentuj i odkrywaj 

Tak naprawdę, nie ma jednej uniwersalnej temperatury parzenia kawy, która byłaby idealna dla wszystkich jej rodzajów i dzięki której, tak przygotowany napój będzie smakował wszystkim tak samo. Nie bój się zatem eksperymentować i postaraj się dopasować temperaturę wody i czas parzenia do własnych preferencji. Może odkryjesz dzięki temu zupełnie nowe walory smakowe swojej ulubionej kawy?